Bitumena šindeļi
Kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas par vienu no populārākajiem jumtu segumiem ir kļuvis bitumena šindeļu segums, kas privātmāju īpašniekiem ļauj izcelt savu namu uz pārējo fona.
Daudzveidīgā krāsu gamma un šindeļu faktūra dod iespēju pircējam izvēlēties to, kas vizuāli patīk labāk, un izrotās tā jumtu kā piekto fasādi.
Lai arī pirmajā acu uzmetienā bitumena šindeļi kā materiāls var atgādināt uzkausējamo ruļļu materiālu (un tos pat ražo uz vienas konveijera līnijas), bitumena šindeļiem ir vairākas būtiskas atšķirības:
- ruļļiem ir cits biezums;
- atšķiras materiāla slāņu skaits;
- atšķiras uzkausējamā ruļļu materiāla un šindeļu bitumena sastāvs;
- abiem materiāliem ir pilnīgi atšķirīgs armējums.
Bitumena šindeļu lapiņas būs plānas, cietas un armētas ar stiklašķiedru, rokās tās būs viegli saplēšamas. Bet kā tās uzvedīsies uz jumta?
Materiāla ķīmiskais un fizikālais sastāvs bitumena šindeļiem ir izstrādāts tā, lai tie nebūtu pārāk smagi un nepārslogotu jumta nesošās konstrukcijas, taču tajā pašā laikā lai tās labi turētos un vējš tās necilātu. Stiklašķiedras armējums gādā par to, lai materiālam nerastos ģeometriskas nobīdes un tas ilgstoši saglabātu savu stabilitāti.
Arvien lielāku popularitāti iemanto bitumena šindeļi ar paplašinātu līmjoslu apakšējā daļā, kas nodrošina labāku lapiņu salipšanu savā starpā un līdz ar to lielāku aizsardzību pret stipra vēja cēlējspēku; kā arī šindeļi ar piekausētu papildus lapiņu loksnes pamatnē bez perforācijas, kas praksē dod papildus drošību pret ūdens iekļūšanu naglu vietās, kas parastajiem bitumena šindeļiem ir vāji aizsargātas. Šadus šindeļus tehniski sauc par laminētajiem bitumena šindeļiem.
Tipiskākās problēmas bitumena šindeļiem saistītas ar pastiprinātu apsūnojumu ēkas ziemeļu pusē un sūcēm pie jumta logiem, skursteņiem u.c. izvadiem. Apsūnojums var rasties arī vietās, kur zem seguma jau ir pastāvīgs mitrums.
Sūnu augšana ziemeļu pusē ir jānovērš jau jumta seguma uzstādīšanas laikā, kores daļā starp šindeļu lapiņām iestrādājot kapara loksni, kas mazinās lietus ūdens skābumu un līdz ar to radīs nelabvēlīgu vidi sūnām.
Sūces, kas rodas gar jumta logiem u.c. izvadiem, saistītas ar nekvalitatīvi vai neprasmīgi izpildītiem darbiem, kas vēlākos gados saimniekam bieži vien jau nozīmē visa jumta seguma nomaiņu.
Noderīgi padomi
- bitumena šindeļiem vienmēr nepieciešams apakšklājs – materiāls, kas biezuma ziņā ir līdzvērtīgs šindeļu lapiņas biezumam; tas jāklāj pa visu jumta laukumu neatkarīgi no jumta slīpuma;
- transportēšanas plēve, kas nosedz šindeļa aizmugurē esošo līmjoslu, ir jāplēš nost, taču tikai tādiem bitumena šindeļiem, kuriem šī plēve ir pietiekami bieza un pilnībā nonāk nost, pavelkot aiz viena gala;
- klājot šindeļu jumta segumu, kores daļā jāiestrādā kapara loksne lietus ūdens skābuma mazināšanai.